Forum KOMPUTERY/FILM/MUZYKA/PRACA Strona Główna
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj

» Rejestr systemowy «


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOMPUTERY/FILM/MUZYKA/PRACA Strona Główna » O wszystkim
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Sob 14:01, 15 Lip 2006 Powrót do góry







--------------------------------------------------------------------------------

Sześć kluczy głównych
Na tej stronie przedstawiamy szczegółowy opis poszczególnych sześciu kategorii -- tak jak widać je w Edytorze Rejestru.



HKEY_CLASSES_ROOT _ klasy obiektów
Informacje rejestracyjne plików i dla OLE, jakie większość programów dodaje do Rejestru przy instalacji, przechowywane są w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes. Kategoria HKEY_CLASSES_ROOT (HKCR) została zachowana jedynie dla zgodności z Rejestrem Windows 3.x -- w rzeczywistości jest jedynie wskaźnikiem do wspomnianego klucza kategorii HKLM.

Łatwo się o tym przekonać dokonując jakiejkolwiek zmiany w jednej z tych gałęzi -- bez konieczności uruchamiania jakiejkolwiek procedury odświeżającej wyświetlane informacje, znajdzie ona swoje odbicie w drugiej gałęzi. Takie rozwiązanie pozwala bez problemu rejestrować się aplikacjom Windows 3.x.

Odbicie tej kategorii znajdziemy na karcie Typy plików w opcjach okien Eksploratora. Bezpośrednie do niej sięgnięcie daje pełniejszą kontrolę nad systemem rejestracji typów.

HKEY_LOCAL_MACHINE _ konfiguracja systemu
Kategoria HKEY_LOCAL_MACHINE zawiera informacje o konfiguracji komputera, niezależne od tego, który z użytkowników z niego korzysta i jakiego oprogramowania używa. Są w nim również gromadzone dane o wszystkich urządzeniach kiedykolwiek dołączonych do systemu, nawet jeżeli nie są w nim już obecne.

Bez wykorzystania Edytora, zmiany w tej części Rejestru wprowadzane są następująco:

Wykrycie dołączenia lub odłączenie urządzenia Plug & Play i wielu z pozostałych powoduje wprowadzenie natychmiastowych modyfikacji.
Odpowiednie wpisy konfigurujące sterowniki urządzeń umieszczają tutaj ich programy instalacyjne.
Użytkownik może zmieniać konfigurację urządzeń i ich sterowników korzystając z kreatora Dodaj nowy sprzęt lub Menedżera urządzeń -- karty na arkuszu właściwości System. Oba narzędzia dostępne są poprzez Panel sterowania.
Informacje niezbędne do określenia konfiguracji urządzeń pobierane są z plików INF, przechowywanych w folderze WINDOWS\INF.

Config
Informacje o różnych konfiguracjach sprzętowych. Ich wykorzystanie, poza dostosowaniem komputerów przenośnych do pracy w stacji dokowania lub poza nią, jest możliwe również w przypadku przenośnego dysku twardego, wykorzystywanego na przemian w domu i w firmie. Lista konfiguracji reprezentowanych przez poszczególne podklucze grupy Config jest odbiciem listy profili sprzętowych wyświetlanej na karcie Profile sprzętu arkusza właściwości System (w Rejestrze konfiguracje określane są 4-cyfrową liczbą szesnastkową, użytkownik korzysta z tzw. friendly names).

Przy każdym uruchamianiu Windows 95 przeglądana jest rzeczywista konfiguracja sprzętowa komputera. Jest ona dopasowywana do jednej z reprezentowanych przez profile sprzętowe. Gdy wynik dopasowywania jest pomyślny, w dalszej części inicjalizacji systemu operacyjnego wykorzystywane są dane z wybranego podklucza. Gdy konfiguracje sprzętowe są zbyt podobne, aby identyfikacja jednej z nich nastąpiła automatycznie, wyboru musi dokonać użytkownik. Jeżeli konfiguracja komputera ulegnie znaczącym zmianom, nie odpowiadającym żadnemu ze zdefiniowanych wcześnie profili -- tworzony jest nowy profil i nowy podklucz w grupie Config.

W trakcie uruchamiania komputera, gałąź HKLM\Config\profil staje się kategorią HKEY_CURRENT_CONFIG. W momencie zamknięcia systemu dane kopiowane są z powrotem -- z HKEY_CURRENT_CONFIG do HKLM\Config\profil. Kiedy więc korzystamy z Edytora Rejstru i zamierzamy zmieniać konfigurację bieżącą, zmiany wprowadzamy w kluczu HKEY_CURRENT_CONFIG.


Nieco więcej informacji na temat wpisów odpowiadających poszczególnym konfiguracjom można znaleźć przy opisie kategorii HKEY_CURRENT_CONFIG.

Enum
Pod tym kluczem przechowywane są informacje generowane przez enumeratory urządzeń opisane w rozdziale o Plug & Play. Obejmują one takie dane, jak numer identyfikacyjny, typ, przypisaną literę dysku, nazwę producenta urządzenia, wymagane zasoby i nazwę pliku INF (jest to zasadnicze źródło zawartych tu informacji konfiguracyjnych). Są tu również dane o sterownikach sieciowych. Struktura gałęzi Enum odpowiada w dużej mierze drzewu Menedżera urządzeń, dostępnemu poprzez Panel sterowania (w widoku Wyświetl według połączeń).



W gałęzi Enum przechowywane są informacje o każdym urządzeniu, jakie kiedykolwiek było instalowane, nie tylko o tych, które są w danej chwili obecne. Będą one wykorzystane przy ponownej instalacji urządzeń. Jeżeli wielokrotnie instalowane są różne urządzenia, w gałęzi Enum może pojawić się wiele podobnych do siebie wpisów, ponumerowanych kolejnymi liczbami.

Poszczególne podklucze reprezentują różne grupy urządzeń. Warto zwrócić uwagę, że ich podział jest dość specyficzny:

BIOS. Urządzenia rozpoznawane przez BIOS typu Plug & Play. Tu znajdziemy wpisy dotyczące urządzeń zintegrowanych z płytą główną. Obejmują one procesor danych numerycznych (bardziej znany jako koprocesor arytmetyczny), rozszerzenie płyty systemowej dla PnP BIOS, zegar czasu rzeczywistego itp.
EISA. Urządzenia podłączone do magistrali EISA.
ESDI. Dyski twarde. Jeżeli kontroler dysków nie spełnia wymogów Plug & Play, większość umieszczonych tu danych jest powielona w kluczu Enum\Root\*PNP0600.
FLOP. Stacje dyskietek. Jeżeli kontroler nie spełnia wymogów Plug & Play większość umieszczonych tu danych jest powielona w kluczu Enum\Root\*PNP0700.
HTREE. Wpis o specjalnym przeznaczeniu. Trafiają tu informacje o zasobach zarezerwowanych samodzielnie przez użytkownika -- przy wykorzystaniu karty Zarezerwuj zasoby arkusza właściwości Komputer.
ISAPNP. Port odczytu danych We/Wy dla enumeratora magistrali ISA (READDATAPORT), a także urządzenia Plug & Play podłączone do tej magistrali.
MF. Kontrolery dysków twardych IDE.
Monitor. Monitory.
Network. Protokoły i usługi sieciowe oraz ich powiązania.
PCI. Urządzenia podłączone do magistrali PCI.
Root. Inne urządzenia niezgodne ze specyfikacją Plug & Play. W przeciwieństwie do wszystkich pozostałych, nie są one wykrywane automatycznie przy każdym uruchamianiu systemu operacyjnego. Ich sterowniki ładowane są wtedy, gdy znajduje się tutaj odpowiedni wpis. Nie należy sugerować się tym, że większość kluczy w tej gałęzi ma nazwę zawierającą "PNP" -- nie oznacza to wcale, że są to urządzenia Plug & Play. Dodatkowym elementem w tym kluczu jest BIOS (*PNP0C00).
SCSI. Urządzenia podłączone do magistrali SCSI.
Najciekawszą chyba informacją w tej gałęzi są nazwy plików INF poszczególnych urządzeń. Zawierają one m. in. takie dane, jak numery domyślnych przerwań i nazwy plików DLL i VXD. Niektóre z nich są bardzo rozbudowane.

Podklucze LogConfig zawierają raczej nieczytelne informacje o logicznych konfiguracjach urządzenia, czyli wykorzystywanych przerwaniach, kanałach DMA itp. Choć tutaj są one nieczytelne, w bardziej przystępnej formie znajdziemy je zarówno w arkuszach właściwości urządzeń (zakładka Zasoby), jak również ich plikach INF.

Klucz Network zawiera informacje -- analogiczne do tych, które dotyczą sprzętu -- na temat protokołów, usług i klientów sieci oraz ich powiązaniach (podklucze Bindings).

Hardware
Bliższe spojrzenie na klucz Hardware daje wrażenie pewnej niezrealizowanej do końca idei. Zawiera on zazwyczaj jedną lub więcej zdecydowanie "rachitycznych" gałęzi. Wynika to stąd, że konstrukcja Rejestru Windows 95 opiera się na rozwiązaniach z Windows NT, którego Rejestr jest bardziej rozbudowany. Klucz HKLM\Hardware nie jest wykorzystywany przez Windows 95.

Network
Gałąź Network -- podobnie jak Hardware -- również nie jest intensywnie wykorzystywana. Zazwyczaj zawiera tylko jeden klucz -- Logon. Jest w nim umieszczona domyślna nazwa (a raczej imię lub cokolwiek wybraliśmy) logującego się do sieci użytkownika, nazwa podstawowej sieci i informacje o skrypcie logowania. Edytor założeń systemowych (Policy Editor) dopisuje tutaj w trakcie instalacji nazwę biblioteki obsługującej założenia grup.

Security
Zawartość tego klucza ściśle zależy od wykorzystywanej sieci. Gdy korzystamy z sieci Windows 95 nie ma tu żadnych informacji. W innych przypadkach są tu umieszczane nazwy plików przechowujących informacje o kontach użytkowników i inne dane związane z zabezpieczeniami. Zawsze jest obecny klucz Provider, w którym przechowywana jest informacja o systemie zabezpieczeń pochodzym z systemu Windows NT Workstation, Windows NT Server lub Netware.

Software
Jak wskazuje nazwa, gałąź Software przechowuje informacje konfiguracyjne dla wszystkich aplikacji, które potrafią z Rejestru korzystać. Są tu również dane o plikach zarejestrowanych i OLE.

Stałym kluczem w gałęzi Software jest Classes. Ma on specjalne przeznaczenie, różne od pozostałych, zawiera bowiem informacje niezbędne dla OLE oraz o skojarzeniach rozszerzeń plików z aplikacjami. Jego struktura jest szerzej opisana przy kategori HKEY_CLASSES_ROOT, z którą klucz Classes jest tożsamy.

Pozostałe klucze w tej grupie tworzone są przez aplikacje -- ich liczba, nazwy i zawartość zależą od zainstalowanego oprogramowania. Warto zwrócić uwagę, że trafia tu tylko część danych z aplikacji -- te, które mają się zmieniać w zależności od zalogowanego do systemu użytkownika, trafiają do gałęzi Software w kategorii HKEY_CURRENT_USER. Typowym przykładem informacji, która powinna trafić do klucza HKLM\Software, mogą być nazwy folderów zawierających rozszerzenia aplikacji (nie zmieniają się wraz z użytkownikami).

Do kategorii HKEY_CURRENT_USER trafi natomiast informacja o folderach użytkownika.

Zalecaną formą zapisywania informacji w gałęzi Software jest tworzenie kluczy o następującej konstrukcji:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\NazwaFirmy\NazwaProduktu\Wersja



Klucz Microsoft zawiera również wiele danych dotyczących konfiguracji samego Windows 95. Kilka z nich zostało opisanych już wcześniej. Pomimo hierarchicznej struktury Rejestru i zalecenia gromadzenia danych związanych z jedną aplikacją w jednym kluczu, infomacje na temat Windows 95 nie są zapisywane jedynie w kluczu Microsoft\Windows. Windows 95 tworzy takie klucze jak Software\Description (dane systemu Remote Procedure Call, czyli zdalnego uruchamiania aplikacji) i Software\SCC (przeglądarki -- Szybki podgląd), a w samym kluczu Microsoft: At Work Fax, AudioCompressionManager, Exchange, MOS (Microsoft Network), NetDDE, Rpc i Windows Messaging System. Podział ten można uznać za uzasadniony, choć chaotyczny, ale tak czy inaczej, jeżeli chcemy coś znaleźć, szukać trzeba bardzo uważnie.

Z ciekawszych kluczy w gałęzi Microsoft\Windows\CurrentVersion warto zwrócić uwagę na:

App Paths. Pełne ścieżki do aplikacji. Tak jak w DOS-ie aplikacje dopisywały nazwy swoich katalogów do wiersza path w AUTOEXEC.BAT lub definiowały zmienne środowiskowe, tak w Windows 95 dopisują informacje o swoim położeniu do Rejestru. Informacje z tego klucza wykorzystuje również polecenie start DOS-u 7.0.
Explorer\Desktop. Tutaj umieszczone są klucze odpowiadające specjalnym ikonom na pulpicie, takim jak Poczta otrzymana, The Microsoft Network, Kosz i instalowana przez MS Plus! -- The Internet. W tym miejscu zawsze zachowują one swoje pierwotne nazwy. 32-cyfrowe CLSID wskazują procedury obsługi specyficznych folderów tych narzędzi.
Explorer\ShellFolders. Wskazuje różnego rodzaju foldery specjalne, wykorzystywane w pracy powłoki (shella) systemu. Najciekawsze z nich wskazują pulpit (Desktop), domyślny folder, w którym umieszczane będą skróty do programów w menu Start (Programs), folder tworzący menu Start (Start Menu) oraz folder Autostart (Startup). Zmiana tego ostatniego pozwoli nieco "odśmiecić" menu Start.
Explorer\Tips. Zawiera porady dnia. Można się nieco zabawić wymieniając je na inne (na stronie ...).
Fonts. Informacja o zainstalowanych czcionkach skalowalnych (czyli o dowolnie dobieranej wielkości) i nazwach plików, w których są zapisane. Jest to odpowiednik sekcji Fonts w pliku SYSTEM.INI. Windows szuka czcionek podfolderze FONTS.
Fontsize. Informacja o zainstalowanych czcionkach nieskalowalnych i nazwach plików, w których są zapisane. Są one podzielone na grupy wykorzystywane w zależności od rozdzielczości ekranu.
FS Templates. Szablony optymalizacji systemu plików VFAT.
MS-DOSOptions. Zawiera dane wykorzystywane przez okno konfiguracji trybu MS-DOS. Arkusz właściwości aplikacji lub skrótu do aplikacji MS-DOS zawiera na zakładce Program przycisk Zaawansowane. Kiedy w otwieranym przezeń okienku wybierzemy opcję Określ nową konfigurację MS-DOS, w znajdujących się niżej okienkach pojawia się propozycja specyficznych dla aplikacji plików CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT -- pochodzi ona właśnie z tego klucza. Również na podstawie informacji zapisanych w tej części Rejestru wyświetlane są dalsze opcje dostępne po klinięciu przycisku Konfiguracja.
Network. Zbiór informacji o udostępnionych zasobach sieciowych i dane do obsługi sieci w trybie rzeczywistym.
Policies. Ograniczenia i wymagania nakładane zazwyczaj Edytorem założeń systemowych. Stanowią wówczas część większej całości, jaką jest określenie środowiska pracy i uprawnień użytkowników.
Run, RunOnce, RunServices i RunServicesOnce. Umożliwiają automatyczne uruchamianie aplikacji.
Screen Savers. Konfiguracje wygaszaczy ekranu. Warto zauważyć, że nie należą one do profili użytkowników, ale są wspólne. Decyduje o tym umieszczenie ich w kategorii HKEY_LOCAL_MACHINE, a nie HKEY_CURRENT_USER.
Uninstall. Przyjrzenie się zawartości tego klucza ujawnia na czym polega niezwykle poważnie wyglądający mechanizm sprawnego odinstalowywania programów i ich części w Windows 95. Wink Wink
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOMPUTERY/FILM/MUZYKA/PRACA Strona Główna » O wszystkim Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB :: TELEVISION theme by Kisioł . Programosy
 
Regulamin